O NÁS

DANUBIUS OCTET SINGERS


- profesionálni speváci - členovia popredných operných a koncertných zborových telies

- programy klasickej mužskej zborovej tvorby slovenských, českých a svetových autorov, úpravy ľudových piesní, vianočné koledy

- príležitostné a slávnostné programy k výročiam   historických osobností a k štátnym sviatkom

- obnova a realizácia kultúrneho dedičstva v hudobnej oblasti - CD a DVD nahrávky

- literárno-hudobné programy v spolupráci s vynikajúcimi hereckými osobnosťami 

DANUBIUS OCTET SINGERS je mužské spevácke okteto, zložené z profesionálnych spevákov - absolventov Konzervatórií a vysokých hudobných škôl, zameriavajúce sa predovšetkým na interpretáciu "a cappella" skladieb slovenských, českých i svetových skladateľov klasickej hudby.

Teleso vzniklo v roku 2013 z iniciatívy dirigenta a zbormajstra Daniela Simandla a slovenského člena zboru Viedenskej štátnej opery Jaroslava Pehala s cieľom vyplniť prázdne miesto v rámci profesionálnej interpretácie mužských zborov bez nástrojového sprievodu v stredoeurópskom priestore.

V oktete pôsobia profesionáli operných a koncertných pódií, pôsobiaci v Bratislave (zbor Slovenskej filharmónie) a vo Viedni (zbor Viedenskej štátnej opery) - v dvoch hlavných mestách na Dunaji - odtiaľ názov DANUBIUS OCTET SINGERS.

Cieľom dramaturgie okteta je objavovanie, verejná prezentácia a nahrávanie zabudnutých skvostov kultúrneho dedičstva slovenskej národnej hudby, akými sú skladby majstra Eugena Suchoňa, Jána Levoslava Bellu, Mikuláša Schneidra-Trnavského, Jána Móryho a iných slovenských, českých a slovanských autorov, ktorí venovali mužským hlasom veľkú časť svojej tvorby.

V roku hudby Leoša Janáčka (2014) - teleso naštudovalo a uviedlo podstatnú časť jeho bohatej mužskej zborovej tvorby a vydalo prvé profilové CD pod názvom "A cappella pur", obsahujúce výber z mužskej zborovej tvorby Leoša Janáčka, Eugena Suchoňa, Nikolaja Kedrova a Pavla Česnokova. Nasledovali vystúpenia na Medzinárodnom hudobnom festivale Janáčkovy Hukvaldy v Českej republike, Musica Sacra v Nitre a i. 

V roku 2016 sme vystúpili na viacerých podujatiach k Roku slovenskej hudby, spomeňme koncert Slovenského inštitútu vo Viedni (Hofburg) a reprezentáciu Slovenska na Medzinárodnom festivale mužských speváckych zborov v maďarskom Pécsi. 

Na úvod roka 2017 sme účinkovali na festivale komornej hudby Konvergencie s programom mužských zborov Bélu Bartóka a nahrali druhé profilové CD pod názvom "Slovenská pieseň". Pre viedenskú Spoločnosť Franza Liszta sme realizovali koncert z tvorby F.Liszta a J.L.Bellu v Peterskirche - kostole sv. Petra vo Viedni. V spolupráci s vynikajúcou herečkou p. Božidarou Turzonovovou sme uviedli cyklus vianočných koncertov "Slovenské Vianoce" vo viacerých mestách SR. 

Jedným z vrcholov doterajšej umeleckej činnosti telesa bolo  vystúpenie na 60. ročníku Národného festivalu Smetanova Litomyšl v ČR s programom k pocte E.Destinnovej "Zahrada srdce" s Božidarou Turzonovovou v júni 2018, s reprízami vo viacerých mestách Českej republiky (Vizovice, Horažďovice, Jindřichův Hradec, České Budějovice). 

Rok 2019 bol venovaný pripomienke 100.  výročia úmrtia gen. Milana Rastislava Štefánika. Teleso v tejto súvislosti vystúpilo na celoštátnej spomienke pri mohyle na Bradle za účasti najvyšších ústavných činiteľov v priamom televíznom prenose, ako aj na reprezentačnom podujatí Slovenského inštitútu a Veľvyslanectva SR v Paríži - v Meudone a na viacerých domácich podujatiach. 

V prvom pandemickom roku 2020 sme v júli odohrali koncert k pripomienke 140. výročia narodenia M.R.Štefánika v jeho rodisku v Košariskách a vystúpili sme aj pred televíznymi kamerami RTVS v prázdnom Dóme sv. Martina v Bratislave na benefičnom podujatí "Večer ľudí dobrej vôle".  V spolupráci s multiinštrumentalistom Mikim Skutom sme realizovali v roku 2021 novátorský crossover - spojenie renesančnej polyfónie Orlanda di Lasso s improvizovanou hrou na elektrickú gitaru v Bratislavskej koncertnej sieni Klarisky a v kostole Reformovanej cirkvi v Šamoríne, projekt pokračoval aj koncertom v nitrianskej synagóge v r. 2022.