O nás

- profesionálni speváci - členovia popredných operných a koncertných zborových telies

- programy klasickej mužskej zborovej tvorby slovenských, českých a svetových autorov, úpravy ľudových piesní, vianočné koledy

- príležitostné a slávnostné programy k výročiam historických osobností, k štátnym a cirkevným sviatkom a pod.

- obnova a realizácia kultúrneho dedičstva v hudobnej oblasti - CD a DVD nahrávky

- literárno-hudobné programy v spolupráci s vynikajúcimi hereckými osobnosťami 

Mužské spevácke okteto DANUBIUS OCTET SINGERS vzniklo v roku 2013 z iniciatívy dirigenta a zbormajstra Daniela Simandla a slovenského člena zboru Viedenskej štátnej opery Jaroslava Pehala s cieľom vyplniť prázdne miesto v rámci profesionálnej interpretácie mužských zborov v stredoeurópskom priestore so zameraním na slovenskú, českú i svetovú zborovú tvorbu.  

V oktete pôsobia profesionáli operných a koncertných pódií, pôsobiaci vo Viedni, v Bratislave a v Banskej Bystrici. 

V roku hudby Leoša Janáčka (2014) - teleso naštudovalo a uviedlo podstatnú časť jeho bohatej mužskej zborovej tvorby a vydalo prvé profilové CD pod názvom "A cappella pur", obsahujúce výber z mužskej zborovej tvorby Leoša Janáčka, Eugena Suchoňa, Nikolaja Kedrova a Pavla Česnokova. Nasledovali vystúpenia na Medzinárodnom hudobnom festivale Janáčkovy Hukvaldy v Českej republike, na festivale Uprostřed Evropy/Mitte Europa Festival (Česko/Nemecko), Musica Sacra v Nitre a i. 

Rok 2015 bol venovaný tematickým programom k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra. V roku 2016 okteto vystúpilo na viacerých podujatiach k Roku slovenskej hudby, spomeňme koncert Slovenského inštitútu vo Viedni (cisárska kaplnka v Hofburgu) a reprezentáciu Slovenska na Medzinárodnom festivale mužských speváckych zborov v maďarskom Pécsi. 

Na úvod roka 2017 sa teleso predstavilo na festivale komornej hudby Konvergencie v Bratislave s programom mužských zborov Bélu Bartóka a nahralo druhé profilové CD pod názvom "Slovenská pieseň". Pre viedenskú Spoločnosť Franza Liszta okteto realizovalo koncert z tvorby F.Liszta a J.L.Bellu v kostole sv. Petra vo Viedni. V spolupráci s vynikajúcou herečkou p. Božidarou Turzonovovou uviedli cyklus vianočných koncertov "Slovenské Vianoce" vo viacerých mestách SR, ktorý pokračoval vo viacerých ročníkoch. 

Jedným z vrcholov doterajšej umeleckej činnosti telesa bolo vystúpenie na 60. ročníku Národného festivalu Smetanova Litomyšl v ČR s programom k pocte E.Destinnovej "Zahrada srdce" s Božidarou Turzonovovou v r. 2018, s reprízami vo viacerých mestách Českej republiky (Vizovice, Horažďovice, Jindřichův Hradec, České Budějovice, Praha). 

Rok 2019 bol venovaný pripomienke 100.  výročia úmrtia gen. Milana Rastislava Štefánika. Teleso v tejto súvislosti vystúpilo na celoštátnej spomienke pri mohyle na Bradle za účasti najvyšších ústavných činiteľov v priamom televíznom prenose, ako aj na reprezentačnom podujatí Slovenského inštitútu a Veľvyslanectva SR v Paríži - v Meudone a na viacerých domácich podujatiach. 

V júli 2020 teleso účinkovalo k pripomienke 140. výročia narodenia M.R.Štefánika v jeho rodisku v Košariskách a vystúpilo pred televíznymi kamerami RTVS v kvôli pandémii prázdnom Dóme sv. Martina v Bratislave na benefičnom podujatí "Večer ľudí dobrej vôle".  

V spolupráci s multiinštrumentalistom Mikim Skutom vznikol v roku 2021 novátorský crossover - spojenie renesančnej polyfónie Orlanda di Lasso s improvizovanou hrou na elektrickú gitaru v Bratislavskej koncertnej sieni Klarisky a v kostole Reformovanej cirkvi v Šamoríne, projekt pokračoval aj koncertom v nitrianskej synagóge v r. 2022. 

V slovenskej premiére odzneli v podaní Danubius Octet Singers mužské zbory "terezínskych skladateľov" Gideona Kleina a Viktora Ullmanna na koncertoch v Novej synagóge v Žiline a v Pálffyho paláci v Bratislave v septembri 2022, projekt pokračoval aj v roku 2023 v synagógach v Prešove a v Košiciach v spolupráci s Madeline Vadkerty. Rok 2023 patril aj spomienke na Martina Rázusa a jeho texty v podaní Františka Kovára zazneli aj na koncerte v nemeckom evanjelickom kostole v Modre. Opakované pozvanie priviedlo oktet po siedmich rokoch opäť na Medzinárodný festival mužských zborov do maďarského Pécsu.